10 kroků k úspěšné rekonstrukci střechy rodinného domu
Nastal čas na rekonstrukci střechy vašeho rodinného domu? Ačkoliv se obvykle jedná o citelný zásah do rodinného rozpočtu, nemusíte mít obavy se do ní pustit. Stačí postupovat systematicky, naplánovat si jednotlivé náležitosti a myslet pozitivně. Náš praktický rádce vám s tím navíc pomůže pomocí 10 tipů.
1.krok: Nahlédněte do stavebního zákona
Než se pustíte do vybírání střešních krytin a obvolávání odborníků na pokládku, vezměte si k ruce adekvátní legislativu. Díky tomu se vyhnete nepříjemnostem s úřady, ušetříte peníze a zabráníte případnému zklamání. Dokumentem vhodným pro rekonstrukci střechy je stavební zákon 183/2006 Sb. Bude se vám hodit, pokud v rámci renovace plánujete zvýšit dům o další patro, pokud by se rekonstrukcí změnily nároky na okolí stavby, pokud byste chtěli radikálně zasáhnout do nosných konstrukcí nebo třeba změnit vzhled stavby.
2.krok: Zjistěte stávající stav střechy a její potřeby
Posouzení stavu, ve kterém se vaše střecha právě nachází, je nezbytné pro další kroky. Potřebuje zrenovovat částečně, anebo kompletně? Je důvodem poškození střešních krytin nebo zatékání? V tomto případě je vhodné přivolat na pomoc odborníka, který střechám rozumí a na první pohled i za pomoci zařízení vám řekne, kde je problém a navrhne doporučení, jak s opravami naložit.
3.krok: Definujte si své představy
Na základě analýzy stavu střechy si pak rozmyslete, co kromě potřebných náležitostí od své nové střechy očekáváte. Jak by budoucí střecha měla vypadat? Na čem vám záleží? Bude potřeba pouze poklást novou krytinu, anebo srovnat starou střechu se zemí a začít od nuly? Přejete si střechu zateplit? Před jakými klimatickými podmínkami by měly být střešní krytiny chráněny? Které střešní doplňky by se hodily? A kolik by to všechno mělo stát?
4.krok: Hledejte ověřeného profesionála
Po ujasnění svých představ a propojení s reálnými potřebami střechy budete vědět lépe, jak s rekonstrukcí pokračovat, a můžete se pustit do poptávky u stavebních firem nebo nezávislých profesionálů. Vyplatí se udělat si průzkum trhu, co kdo nabízí, za jakých podmínek, jaké jsou přidané hodnoty, jaké má daný odborník reference, který z vašich známých nebo přátel má osobní zkušenost a může jej doporučit. Sjednejte si schůzku, abyste poznali daného dodavatele osobně. Občas totiž rozhoduje nejen počet úspěšně realizovaných zakázek, ale hlavně první dojem.
5.krok: Vyberte vhodnou střešní krytinu
Střešní krytina je vizitkou vašeho domu, proto věnujte dostatek úsilí jejímu výběru. Vybírejte podle životnosti materiálu, možnosti povrchové ochrany krytiny, sklonu střechy, klimatických podmínek, které v dané lokalitě panují, hmotnosti adekvátní nosnosti krovu, estetické stránky, ale také ceny. Různé typy střešních krytin nabízejí různé možnosti. Například pálené střešní tašky vyjdou zhruba na 300 Kč za metr čtvereční, za betonovou krytinu zaplatíte 200 Kč za metr čtvereční, v podobné cenové relaci se pohybují také šindelové střechy z asfaltu. Levnější jsou pak vlnité bitumenové desky, které lze pořídit za přibližně 180 Kč za metr čtvereční. Cenově nejdostupnější variantu představují lehké plechové krytiny z oceli. Zvýšená poptávka je dnes zejména po trapézovém plechu, který má až desetkrát nižší hmotnost než běžné krytiny, nezatěžuje tedy tolik střešní konstrukci a lze umístit i na starší objekty či málo nosné krovy. Dodává se navíc v plátech v přesně naměřených délkách, čímž nedochází k materiálovým ztrátám.
6.krok: Nezapomeňte na doplňky
Neodmyslitelnou součástí střechy je také příslušenství, jako jsou klempířské prvky, doplňky a podobně. I ty by měly být promyšlené, kvalitní a sloužit dobře svému účelu. Vyberte si řešení pro prosvětlení střechy, prvky pro bezpečnost střechy, sněhové zábrany, okapový systém a další.
7.krok: Zajistěte si financování
V této fázi byste již měli mít představu o orientační ceně za kompletní rekonstrukci. Ani vyšší částka vás však nemusí odradit. Pokud se potýkáte s nedostatkem vlastního kapitálu, existuje celá řada variant možného financování rekonstrukce. Jednou z nich je hypotéka, další možností je úvěr ze stavebního spoření, který je pro tyto účely velmi využívaný, v neposlední řadě pak lze zažádat také o státní dotaci.
8.krok: Pusťte se do práce
Jakmile je všechno vybráno, spolupráce dohodnutá, smlouvy podepsané, stavba legistativně zajištěná, může se stavební firma nebo nezávislý odborník pustit do práce. Kvalitní dodavatel zakázky by vás měl pravidelně informovat, jak se stavba vyvíjí, měli byste znát harmonogram prací, sledovat, jak si řemeslníci vedou, ale i s jakými obtížemi se potýkají.
9.krok: Při předání zakázky mějte oči otevřené
Poté, co renovace střechy bude dokončená, buďte při předávání hotové zakázky důslední. Jakmile totiž dílo převezmete a podepíšete se pod něj, s pozdějšími reklamacemi může být problém a nemusí být tak snadné.
-
Zamyslete se nad pojištěním
Z nové střechy jistě máte radost. Abyste si ji udrželi dlouhodobě, vyplatí se zapřemýšlet nad možnostmi pojištění. Střecha se pojišťuje společně s domem, není proto třeba sjednávat pojištění samostatně. Pojišťovny také umí zajistit pojištění pro případ řádění přírodních živlů, jako je vichřice nebo kroupy. Pakliže by vaši střechu tyto jevy poškodily, nebývá obvykle s vyplácením pojistného problém.